GENERATOR KODÓW KRESKOWYCH
Co kod kreskowy mówi o produkcie?
Różnej grubości kreski oraz cyfry wchodzące w skład kodu kreskowego przekazują ważne informacje dotyczące produktu. Wskazują kraj producenta, numer wytwórcy lub dystrybutora oraz rodzaj produktu. Dowiedz się, jak prawidłowo rozszyfrować kod kreskowy!
Tajemnicze kreski i zestawy liczb stanowią zakodowane informacje o produkcie. Na Zachodzie kod kreskowy stosowany jest już od wielu lat, w Polsce – od 1990 r., kiedy to nasz kraj przystąpił do Międzynarodowego Stowarzyszenia Kodowania Towarów (IANA – International Article NumberingAssociation).
Rodzaje kodów kreskowych
Choć wiele jest metod kodowania informacji za pomocą pasków i cyfr, w Polsce najbardziej znany i najczęściej używany jest system Europejskich Kodów Towarowych (EAN). Symbol kodu składa się z różnej grubości kresek (grubszych – ciemniejszych i cieńszych – jaśniejszych) oraz grup cyfr. Na opakowaniach produktów występują symbole w pełnej wersji (trzynastocyfrowej, EAN-13) lubskróconej(ośmiocyfrowej, EAN-8).
Co oznaczają cyfry w kodzie?
Pierwsze trzy cyfry (tzw. prefiks) oznaczają kraj producenta wyrobu.
Polska otrzymała liczbę 590, a zatem od niej rozpoczynają się kody wszystkich towarów wyprodukowanych w naszym kraju, przez rodzimych wytwórców.
Kolejne cztery cyfry – to numer wytwórcylub dystrybutora, następnych pięć symbolizuje konkretny asortyment. Muszą one być wybierane tak, aby nie dublowały się z innymi asortymentami.
Prefiksy wybranych krajów
- Argentyna – 779
- Australia – 93
- Austria – 90-91
- Belgia i Luksemburg – 54
- Brazylia – 789
- Chiny – 690
- Czechy i Słowacja – 859
- Dania – 57
- Francja – 30-37
- Federacja Rosyjska – 460-469
- Grecja – 520
- Hiszpania – 84
- Holandia – 87
- Hongkong – 489
- Japonia – 45-49
- Kuba – 850
- Meksyk – 750
- Niemcy 400-440
- Norwegia – 70
- Polska – 590
- Singapur – 888
- Szwajcaria – 76
- Szwecja – 73
- Tajlandia – 885
- Tajwan – 471
- Turcja – 869
- USA i Kanada – 00-09
- Węgry – 599
- Wielka Brytania – 50
- Włochy – 80-83
Co zawiera skrócony kod?
Na niektórych opakowaniach, zamiast trzynastu, widnieje tylko osiem cyfr. Kod taki (EAN-8) nie zawiera numeru producenta bądź dystrybutora, uwzględnia natomiast – oprócz prefiksu – numer określonego wyrobu.
Zarówno w kodzie EAN-13, jak i EAN-8 ostatnia cyfra (tzw. kontrolna, ustalana na podstawie algorytmu z pozostałych cyfr) umożliwia sprzedawcom poprawne odczytywanie symbolu za pomocą skanerów połączonych z elektronicznymi kasami. Kod kreskowy znacznie usprawnia identyfikację danych dotyczących danego towaru, zapisanych w pamięci kasy lub komputera (np. nazwę wytwórcy i produktu, gramaturę, cenę itp.).
REKLAMA
Kodowanie książek i czasopism
Koduje się również książki i czasopisma. W tym celu zmodyfikowano system EAN tak, aby uwzględniał już funkcjonujące międzynarodowe metody oznaczania wydawnictw – dla książek ISBN (International Standard Book Number) i dla periodyków ISSN (International Standard Serial Number). Książki otrzymują symbole systemu EAN-13 rozpoczynające się od liczb 978 i 979, czasopisma natomiast – od 977.
W Polsce przydzielaniem kodów zajmuje się Centrum Kodów Kreskowych z siedzibą w Poznaniu oraz instytucja pośrednicząca – Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Przemysłu Poligraficznego w Warszawie. Każdy wytwórca może zgłosić swój akces do systemu EAN.
Jakie korzyści z kodu kreskowego?
Znając symbol kraju producenta unikniemy ryzykownego zakupu „podróbki”. Ale nie tylko – za kupowany produkt zapłacimy dokładnie tyle, ile on kosztuje. W sklepach bowiem zdarzają się niekiedy rozbieżności w cenach wyrobów umieszczonych na półkach i zakodowanych w pamięci komputera.
Darmowe tworzenie własnych kodów kreskowych. Można wydrukować lub zapisać w formacie JPG, GIF, ZIP lub PDF. Twój kod kreskowy jest bezpłatny i szybko generowane. To proste.
Stwórz i wydrukuj własny kod >>
Czy ta informacja była pomocna?