Jak Wspierać Lokalny Biznes

Podróżując po Polsce, a często i po świecie, zazwyczaj nie zdajemy sobie sprawy z tego, co, gdzie i od kogo kupujemy. Rynek został skonstruowany w ten sposób, że znajdziemy na nim liczne podmioty, wpływające na jego całokształt w większym lub mniejszym stopniu. Czy wiesz, że możesz wpłynąć na rozwój regionu/miejsca, do którego podróżujesz? Co musisz zrobić? O tym poniższy artykuł.

Na wstępie warto podkreślić samo znaczenie rynku turystycznego, który generuje ponad 7,2 biliona złotych przychodu, co przekłada się aż na 10,2% PKB całego świata. Czasy, w których obecnie się znaleźliśmy, negatywnie wpływają na ruch turystyczny na całym świecie. Turystyka powoli powraca do normalności, ale na taki scenariusz, z jakim mieliśmy do czynienia jeszcze przed wybuchem pandemii, musimy poczekać miesiące, a nawet i lata.

Turystyka jest wielką machiną finansową i dzięki niej możemy zdziałać tyle samo dobrego, co i złego. Warto zaznaczyć, że wszystko jest uzależnione od tego, gdzie przełożymy dźwignię. Bo tak naprawdę to my sami, jako turyści, decydujemy w dużej mierze o tym, jak wygląda nasza turystyka. W tej sytuacji idealne wydaje się stwierdzenie “myśl globalnie, działaj lokalnie”. I to właśnie na aspekcie lokalności w dużej mierze skupimy się w tym artykule, bo to właśnie on przyczynia się do rozwoju regionu, miejsca, w które lubimy podróżować.

Dlaczego wsparcie lokalnego biznesu jest tak ważne?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że w wielu obiektach noclegowych, gastronomicznych, muzeach, czy firmach, prowadzących daną atrakcję w miejscowości zmniejszyły się obroty i to w niezwykle dużym stopniu. I to właśnie firmy lokalne i rodzinne biznesy najbardziej potrzebują naszej pomocy, by móc przetrwać. Duże, zagraniczne koncerny, przy napływie kapitału z zewnątrz dadzą sobie radę. By region mógł się rozwijać, istotne jest to, by małe i lokalne firmy również działały. Warto podkreślić, że jeśli decydujemy się na usługi znanych i zagranicznych koncernów, to w większości przypadków na lokalny rynek trafia zaledwie część pieniędzy, które zapłaciliśmy za daną usługę. Warto podkreślić, że nawet do 70-80% zapłaconych za wakacje pieniędzy może trafić do rąk wielkich firm międzynarodowych, posiadających swe siedziby w krajach rozwiniętych, jeśli zdecydujemy się na usługi dużych zagranicznych koncernów.

Lokalny wypoczynek może być zbliżony do tego zagranicznego. Sprawdź koniecznie: Lokalne Miejsca

Co możemy zrobić, by wspierać lokalny biznes?

Dzięki wymienionym niżej kilku prostym krokom w dużym stopniu przyczynisz się do rozwoju swojego ulubionego miejsca. Twoje wybory w tym przypadku wpłyną na to, jak Twoje ulubione miejsce będzie wyglądać za 5, 10, czy nawet 20 lat. Wystarczy tylko i wyłącznie odrobina świadomości w tym, jak funkcjonuje lokalny rynek turystyczny. Nie wydaje się to zbyt skomplikowane, bo wszystko odbywa się samoistnie, przy okazji tego, co wszyscy kochamy najbardziej, czyli podróży. Co zatem możesz zrobić?

Korzystaj z oferty lokalnych obiektów noclegowych

W wielu polskich miejscowościach do wyboru mamy rozmaite kategorie obiektów noclegowych. Warto w związku z tym przy ich wyborze kierować się nie tylko standardem, ale również tym, czy są częścią lokalnego biznesu turystycznego. Warto wspierać małe rodzinne biznesy, takie jak agroturystyki, kwatery i pokoje, czy pensjonaty. To właśnie w ten sposób środki pieniężne wspierają lokalne usługi, pielęgnując jednocześnie lokalną tradycję. Przyczynia się to w dużej mierze również do aktywizacji zawodowej mieszkańców, budowania własnych biznesów i wzrostu zamożności regionu.

Wyżywienie w lokalnych restauracjach

Podobnie, jak w przypadku noclegów, warto jest również wspierać lokalne restauracje, serwujące rozmaite dania. Każdy region charakteryzuje się wspaniałym lokalnym smakiem, dlatego jeśli chcemy wybrać się w prawdziwe kulinarne wakacje, to warto jeść w restauracjach, należących do lokalnych firm. Znane fast-foody dostaniemy wszędzie, nawet w swoim miejscu zamieszkania. Warto odpocząć od tego typu jedzenia i próbować to, co charakterystyczne dla regionu, w którym wypoczywamy.

Kupuj pamiątki od lokalnych artystów

Chyba nikt nie wyobraża sobie wakacji bez zakupu pamiątek – przywozi je każdy. Zazwyczaj są to rzeczy wyprodukowane w Chinach, które dostaniemy na każdym stoisku w miejscowości turystycznej. Kupując pamiątki i produkty od miejscowej ludności, przyczynimy się bezpośrednio do poprawy sytuacji ekonomicznej miejscowej ludności. Przywieź ze sobą coś wyjątkowego i związanego bezpośrednio z regionem.

Pamiątki kupuje chyba każdy z nas. Zapoznaj się z tym artykułem: Najpopularniejsze pamiątki z wakacji. Co kupić i co przywieźć?

Kupuj w lokalnych sklepach

Podobnie wygląda sytuacja, jeśli chodzi o zakup podstawowych produktów spożywczych. W większości miejscowości turystycznych znajdziemy duże sklepy, należące do znanych międzynarodowych koncernów. Jeśli chcemy wspierać lokalny biznes, warto w związku z tym dokonywać podstawowych zakupów w małych, rodzinnych sklepach. Może być tu nieco drożej, ale na pewno zakup w tym miejscu przyczyni się do rozwoju rodzinnego biznesu i znacząco wpłynie na całokształt regionu, w którym wypoczywamy.

Jak widać, nie trzeba wiele, by bezpośrednio wpłynąć na rozwój regionu, w którym lubimy wypoczywać. Pamiętajcie, że te kilka prostych kroków to gwarancja sukcesu, którego efekty będą widoczne w niedalekiej przyszłości.